هنگام خريد دستگاههاي تصفيه آب خانگي به چه نكاتي دقت كنيم!


نكات نصب دستگاه تصفيه آب 

كيفيت و كارايي تصفيه آب خانگي تابع نكات ريز و درشت بسياري است. اگر قصد خريد تصفيه آب مناسب و استاندارد را داريد، مي بايست در هنگام خريد، كليه قطعات و اجزاي دستگاه را بررسي و ويژگي هاي اين اجزا را از فروشنده سوال كنيد . در اينجا برخي از مهمترين نكاتي كه مي بايست در هنگام خريد به آنها توجه كنيد ذكر شده است: 

 

بهداشتي بودن كليه اجزا و قطعات

 

آنچه مسلم است شما با هدف ارتقاي سطح سلامتي خود و خانوادتان اقدام به خريد تصفيه آب كرده ايد. كليه قطعات و اجزاي دستگاه مي بايست از مواد بهداشتي و مناسب براي مصارف خوراكي تهيه شده باشند و در اصطلاح Food Grade  باشند. بديهي است در صورتي كه از مواد و پلاستيك هاي بازيافتي و غير بهداشتي در بدنه اين دستگاه استفاده شده باشد، مواد زايد و مضر به آب اضافه خواهد شد كه سلامتي فرزندان شما را به خطر خواهد انداخت.

 

استفاده از  اين مواد و پلاستيك هاي نا مرغوب، قيمت تمام شده محصول را تا حد قابل توجهي كاهش مي دهد(يكي از دلايل ارزان بودن دستگاههاي تصفيه آب متفرقه). توجه كنيد تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد ، داراي تاييديه هاي بهداشتي نظير FDA و NSF باشد و در کارخانه های معتبر، توسط دستگاههاي تمام اتوماتيك و در محيط هاي بهداشتي توليد شده باشد. كمي مطالعه در خصوص توليد كننده و توزيع كننده تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد ، مي تواند اطلاعات خوبي در اين زمينه ها در اختيار شما قرار دهد.

 

 

 

مراحل تصفيه آب و كارايي آنها 

متاسفانه به دليل تبليغات نادرست بسياري از وارد كنندگان غير متخصص و ناآگاه دستگاههاي تصفيه آب ، يكي از ملاكهاي تصميم گيري مشتريان ، تعداد مراحل تصفيه آب مي باشد. آيا شما هم گمان مي كنيد 6 مرحله بهتر از 5 مرحله است؟ يا 7 مرحله از هر دوي اينها بهتر است؟ بايد بدانيد كه تعداد مرحله استاندارد براي دستگاه تصفيه آب خانگي با فناوري اسمز معكوس ، بستگی به کیفیت آب شهر یا منطقه مورد نظر دارد. به عنوان مثال در مناطق شمالی کشور و برای ویلاهای شخصی که ممکن است آب مدت زیاذی بدون مصرف بماند، دستگاه ۷ مرحله ای ( مجهز به اشعه UV جهت ضد عقونی نمودن آب در مرحله آخر) می تواند مناسب تر باشد. برای تهران و شهرهایی که شیر آب خانگی دارای کیفیت نسبتا مناسبی است، دستگاه ۵ مرحله ای نیز می تواند مناسب باشد. مرحله ششم، معمولا صرفا برای طعم دهی به آب (معدنی نمودن آب mineralization ) می باشد. مراحل عمومی تصفیه آب توسط دستگاههای آب شیرین کن خانگی (Residential RO) به شرح زیر می باشد:

دو مرحله فيلتر اليافي جهت حذف مواد معلق نظير گل و لاي ، شن و ماسه و زنگ لوله ها

-يك مرحله فيلتر كربن جهت حذف كلر،گازهاي شيميايي و بوي نامطبوع آب

-يك مرحله اسمز معكوس (RO) جهت حذف ناخالصی ها و سموم محلول در آب

-يك مرحله فيلتر كربن نهايي جهت حذف بوي احتمالي ناشي از ماندگي آب در منبع دستگاه

- یک مرحله استفاده از سنگهای معدنی جهت افزودن مواد معدنی و طعم دهی به آب خالص شده

- یک مرحله ضد عفونی نهایی با لامپ UV و اشعه فرابنفش جهت میکروب کشی نهایی در آب خالص و تصفیه شده

 

(تعبیه لامپ UV در شهرهایی که آب لوله کشی ضد عفونی شده دارند، چندان ضروری نمی باشد.)

 

 

 

جنس فيلتر هاي كربن

نقش فيلترهاي كربن در تصفيه آب، حذف كلر، گازهاي شيميايي محلول در آب، طعم و بوي نامناسب آب مي باشد. كربن به كار رفته در تصفيه آب مي بايست منشا گياهي داشته باشد تا مناسب براي مصارف خوراكي باشد. در دستگاههای استاندارد و بهداشتي، اين كربن از گياهاني نظير پوست ميوه نارگيل (Coconut Shell) و يا چوب بامبو به دست مي آيد . در نتيجه عاري از هرگونه ناخالصي و فلزات سنگين است. اين در حالي است كه كربن به كار رفته در دستگاههاي نامرغوب و غير بهداشتي ممكن است از جنس زغال سنگ باشد. زغالسنگ از آنجا كه ماهيت معدني دارد، ممکن است حاوی فلزات سنگين باشد كه براي بدن به شدت زيان آور است.

نوع اتصالات تصفيه آب

اگر مي خواهيد از دردسرهايي نظير: نشتي و چكه مداوم آب، خيس شدن كابينت ها و .... در امان باشيد، به نوع اتصالات تصفيه آب دقت كنيد به طور كلي اتصالات تصفيه آب خانگي به دو دسته تقسيم مي شوند:

دسته اول : اتصالات مهره اي (JC)- اين نوع اتصالات كه بسيار هم متداول هستند، ارزان قيمت اما پر دردسر هستند، به سرعت مستهلك شده و حتي به راحتي مي شكنند و نشتي آب را به دنبال دارند. حتي با كيفيت ترين اين اتصالات نيز ممكن است پس از چند بار باز و بسته شدن، اصطلاحا" هرز شده و ديگر مانند روز اول آب بند نشوند.

دسته دوم: اتصالات سريع (Quick Connect) - اين نوع اتصالات به مراتب از اتصالات مهره اي مناسب تر و مرغوب تر هستند و تنها با يك فشار، شيلنگ را در خود قفل مي كنند و به دليل دارا بودن واشرهاي ريز درون خود، از هرگونه نشتي و چكه جلوگيري مي كنند. ظاهر ظريف و زيبا و عمر طولاني تري هم دارند. بديهي است قيمت آنها از اتصالات مهره اي گرانتر است و به همين دليل ممكن است تصفيه آبي كه در آن از اتصالات كوئيك كانكت استفاده شده كمي از ساير دستگاهها گرانتر باشد.

نوع محفظه ها (هوزينگ ها)

بهتر است محفظه دستگاه تصفيه آب داراي دو اورينگ (واشر لاستيكي) باشند تا از نشت آب جلوگيري شود.

شير برقي

وظيفه شير برقي در تصفيه آب خانگي قطع كردن آب ورودي در صورت خاموش شدن پمپ است. به عبارت ساده تر، شير برقي از هدر رفتن آب در هنگام خاموش بودن دستگاه جلوگيري مي كند.

در برخي از دستگاهها به جاي اين قطعه، از چهارراه تقسيم (Auto Shot off Valve) استفاده می شود. تجربه نشان داده است كه استفاده از چهارراه تقسيم مشكلاتي مانند: نشتي، خرابي زود هنگام قطعه و هدر رفتن آب و ... را به دنبال دارد. استفاده از شير برقي به دليل دقت و عمر بيشتر  به مراتب از چهارراه تقسيم بهتر است.

سوئيچ فشار پايين

وظيفه اين قطعه خاموش كردن پمپ در صورت قطعی آب است. در واقع این قطعه، محافظ پمپ است. برخي از توليدكنندگان براي كاهش قيمت تمام شده، اين قطعه را از دستگاه حذف مي كنند. پيشنهاد مي شود در هنگام خريد دستگاه به وجود اين قطعه در دستگاه تصفیه آب دیجی پاک آب توجه كنيد.

كمپاني هاي توليدكننده و توزيع كننده تصفيه آب

چقدر نسبت به كمپاني توليد كننده دستگاهي كه قصد خريد آن را داريد، تحقيق كرده ايد؟ آيا شركت وارد كننده و توزيع كننده، شركت هاي معتبري هستند؟ آيا از تخصص و مهارت علمي و فني مناسب برخورد دارند؟

مطالعه و آگاهي درباره پيشينه كمپاني توليدكننده و توزيع كننده تصفيه آب منتخب شما، مي تواند در تصميم گيري نسبت به خريد آن محصول شما را ياري كند.

تفاوت زيادي است بين يك برند تصفيه آب معتبر كه در شرايط بهداشتي، توسط دستگاههاي بهداشتي، توسط دستگاههاي تمام اتوماتيك توليد مي شود تا دستگاهي كه در كارگاههاي غير بهداشتي چيني توليد مي شود. به همان نسبت تفاوت زيادي است بين يك تاجر كه تعداد محدود دستگاه تصفيه آب وارد كرده است و فقط به فكر فروش هرچه سريعتر آنهاست تا شركتي متخصص و معتبر كه به صورت علمي و مهندسي شده اقدام به توزيع دستگاه تصفيه آب نموده، حساسيت نشان داده و در اين باره مطالعه می كند.

گارانتي و خدمات پس از فروش

گارانتي و خدمات پس از فروش، نبايد تنها در حد يك شعار و يك برگه ضمانت نامه باشد. در درجه اول شركتي كه خدمات پس از فروش را ارايه مي دهد علاوه بر مهارت فني و تخصصي، مي بايست مجهز به كليه قطعات و اجزاي دستگاه باشد.

يكي از نكاتي كه بايد به آن دقت كنيد،موجود بودن كليه قطعات و لوازم يدكي تصفيه آب است. اين نشان مي دهد كه شركت مزبور، توانايي سرويس دهي و رفع عيب دستگاه را در اسرع وقت دارد.

علاوه بر اين، مراكز خدمات پس از فروش دستگاهي كه قصد خريد آن را داريد نيز بايد در نزديكي محل زندگي شما وجود داشته باشد تا در صورت بروز مشكل، در اسرع وقت نسبت به حضور در محل و رفع اشكال، اقدام كنند.

بنابراين در هنگام خريد، به در دسترس بودن نمايندگي خدمات پس از فروش و پشتيباني تصفيه آب مورد نظرتان توجه ويژه داشته باشيد.