بیشترین پرسشها در مورد دستگاه تصفیه آب

 

 

 روشهای حذف نیترات از آب

 

آیا دستگاه های تصفیه آب خانگی قادر به حذف نیترات از آب آشامیدنی می باشند؟

 

 

دستگاه های تصفیه آب خانگی که از روش تصفیه آب اسمز معکوس ( RO یا اسمز معکوس ) استفاده می کنند، توانایی حذف نیترات از آب آشامیدنی را دارند.

 

 

 

به چه دلیل توصیه می شود که از دستگاه های تصفیه آب خانگی در منازل استفاده شود ؟

 

 

تصفیه آب در تصفیه خانه ها در ایران و سایر کشور های جهان به دو روش انجام می پذیرد :

 

•روش فیزیکی روشی است که با ته نشین کردن آب در حوضچه ها و با استغاده از آشغالگیرها مواد معلق در آب را حذف می کنند.

 

•روش شیمیایی.در این روش با کلر و مشتقات آن میکرو ارگانیسم های موجود در آب را می کشند.

 

 

 

اما این دو روش تصفیه که دز تصفیه خانه ها از آن برای تصفیه آب استفاده میکنند کیفیت تصفیه و ضد عفونی لازم برای آب آشامیدنی که برای نوشیدن و پخت غذا و یا چای و قهوه از آن استفاده می شود، کافی نیست. چرا که مواد مضر آب نظیر نیترات،آرسنیک،فاضلاب،سموم کشاورزی و غیره با این روش حذف نمی شوند و مستقیما وارد بدن می شوند .

شما می توانید با استفاده از دستگاه تصفیه آب ایزی ول با سیستم تصفیه "اسمز معکوس" ، کلیه مواد مضر محلول در آب که حتی با جوشاندن آب از بین نمی روند را حذف نموده و آب خروجی بدون هر گونه مواد مضر و خطرناک داشته باشید.بنابراین پیشنهاد می شود آبی را که برای نوشیدن و پخت و پز و یا چای و قهوه استفاده می کنید، با دستگاه تصفیه آب خانگی تصفیه شود.

 

 

 

چرا سازمان آب،برای تصفیه آب آشامیدنی از روش اسمزمعکوس استفاده نمیکند؟

 

 بیش از اندازه پرهزینه است!

 

ساختن ، نصب و تعمیر و نگهداری سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس یا RO با ظرفیت تصفیه آب بالا و اندازه های بزرگ ، بیش از اندازه پرهزینه است. نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورها برای تصفیه آب لوله کشی از این روش استفاده نمی کنند.

 

به این دلیل که ضرورتی ندارد آب مورد استفاده برای حمام ، شستشو و غیره... با روش اسمز معکوس تصفیه شود.

 

مواد مضر و خطرناک موجود در آب آشامیدنی ، مانند نیترات ، نیتریت و ... از چه راهی وارد آب لوله کشی ما می شوند ؟

آبی که ما مصرف میکنیم از آب رودخانه ها ، سد ها و یا از سفره های آب زیرزمینی مثل چشمه ها و چاه ها تأمین می شود. در مناطق کم باران و گرم و خشک مانند ایران آب از چاه ها تامین می شود و با رشد جمعیت در شهر های بزرگ مثل تهران ، سفره های آب زیرزمینی به علل مختلف آلوده می شوند.

فاضلاب انسانی و وارد شدن آن به چاه های فاضلاب شهری و در نهایت سفره های آب زیرزمینی یکی از دلایلی است که این مواد به آب آشامیدنی ما راه پیدا می کنند.

 

مواد شوینده و پاک کننده های شیمیایی و با وارد شدن به چاه های فاضلاب و در آخر سفره های آب زیرزمینی. کودهای استفاده شده شیمیایی و حیوانی در پارک ها، زمین های کشاورزی،ورزشی و غیره... که بعد از بارندگی ویا آبیاری شسته شده و به اعماق زمین نفوذ میکنند و در نتیجه سفره های آب زیرزمینی را آلوده می سازند.

یکی دیگر از این دلایل ،دفع بیش از اندازه فاضلاب صنعتی در طبیعت و صنعتی شدن و نتیحه ای که به آلودگی آب های زیرزمینی می انجامد.

این تنها بخشی از مواردی است که باعث افزایش مواد مضر همچون نیترات در آب آشامیدنی می شوند که فقط با روش تصفیه آب اسمز معکوس قابل حذف و تصفیه می باشند.

 

 

علت اینکه چرا  آب تصفیه شده با دستگاههای تصفیه آب خانگی ، در مقایسه با آب بطری (آب معدنی) بهتر است ؟

 

 

مقایسه دستگاه تصفیه آب با آب معدنی

 

 

بطری های پلاستیکی به دلیل آزاد کردن تدریجی الیاف مصنوعی در آب درصد ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. همچنین بسیار دیده شده که مغازه ها یا ماشین هایی که بطری‌ های آب معدنی را حمل می کنند، این بطری ها را در معرض نور مستقیم خورشید نگهداری و یا حمل می کنند که این کار سرعت انتقال مواد سرطان زا به دلیل مجاورت نور خورشید را افزایش می دهد.

توجه داشته باشید بطری های آب معدنی، مقدار بسیار زیادی پلاستیک را در طبیعت وارد می کنند که باعث صدمه زدن به محیط زیست می شود.هزینه حمل و نقل و بسته بندی آب معدنی بالا است و این هزینه از مشتری نهایی یعنی شما دریافت می شود!

با یک حساب و کتاب و دور اندیشی که باید برای سلامتی خود و خانواده خود داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که چه از نظر مادی و چه از نظر سلامتی استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی نسبت به مصرف آب های به اصطلاح معدنی! ارجحیت دارد.