ساخت دستگاه دروغ‌سنج با استفاده از حالات چشم شد

 یکی از جذاب‌ترین موضوعات برای دانشمندان، ساخت دستگاه‌های دروغ‌سنج است که از گذشته‌های دور ادامه داشته و در حال حاضر نیز متدها و روش‌های متعددی برای این کار یافت شده است. یکی از این روش‌ها شناسایی این حالت از طریق حالات چشم مخاطبان است که تحقیقات فراوانی نیز در این راستا به انجام رسیده است، اما گویا دانشمندان موفق به توسعه‌ی روشی شده‌اند که می‌توان از آن در ادارات استفاده کرد.

 
کمپانی Converus محصولی را با نام EyeDetect به بازار عرضه کرده که ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار بوده و کمپانی‌ها را در تشخیص اینکه آیا کارکنان دروغ می‌گویند یا نه یاری می‌کند. این سیستم با بهره‌گیری از دوربین‌های ساخت SMI که قادر است تغییرات مردمک چشم را به‌همراه موقعیت چشم و سر سوژه‌ی مورد نظر شناسایی نماید، کار می‌کند. در صورتی که در زمان پاسخ‌گویی به سوالات، جواب‌هایی به دور از حقیقت ارائه دهید، این دستگاه طی دقایقی این موضوع را به اطلاع مسئولین بخشی که در آن به فعالیت مشغول هستید، مطلع خواهد کرد.
 
این سیستم هنوز قطعیت لازم را در مورد شناسایی افراد دروغگو نداشته و براساس ادعای سازنده درصد صحت آن 85 درصد است. این دستگاه ماه جاری میلادی یعنی اواخر فروردین در کشور مکزیک عرضه خواهد شد.
 
منبع : زومیت